Opinia Konsultanta Wojewódzkiego w dziedzinie pielęgniarstwa ratunkowego
Bydgoszcz, 28.11.2011 r.
Opinia w sprawie osób uprawnionych do przeprowadzenia defibrylacji automatycznymi defibrylatorami zewnętrznymi (AED)
Zgodnie z Ustawą z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym, art. 3, pkt.7 - pierwsza pomoc to zespół czynności podejmowanych w celu ratowania osoby w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego wykonywanych przez osobę znajdującą się w miejscu zdarzenia, w tym również z wykorzystaniem udostępnionych do powszechnego obrotu wyrobów medycznych oraz produktów leczniczych.
Powyższy zapis określa, że :
pierwsza pomoc – wykonywana jest przez osoby znajdujące się na miejscu zdarzenia
dopuszcza wykorzystanie udostępnionego do powszechnego obrotu wyrobu medycznego (defibrylator automatyczny AED)
Ustawa z dnia 20 maja 2010 r. o wyrobach medycznych określa wyrób medyczny jako narzędzie, przyrząd, urządzenie, oprogramowanie, materiał lub inny artykuł, stosowany samodzielnie lub w połączeniu, w tym z oprogramowaniem przeznaczonym przez jego wytwórcę do używania specjalnie w celach diagnostycznych lub terapeutycznych i niezbędnym do jego właściwego stosowania, przeznaczony przez wytwórcę do stosowania u ludzi w celu:
a) diagnozowania, zapobiegania, monitorowania, leczenia lub łagodzenia przebiegu choroby,
b) diagnozowania, monitorowania, leczenia, łagodzenia lub kompensowania skutków urazu lub upośledzenia
Ponadto, obowiązujące obecnie wytyczne Europejskiej Rady Resuscytacji 2010 podkreślają fakt, iż zarówno personel medyczny jak i osoby bez wykształcenia medycznego mogą używać AED jako integralnej części podstawowych zabiegów resuscytacyjnych.
W oparciu o powyższe zapisy automatyczny defibrylator zewnętrzny może być użyty przez każdą osobę znajdującą się na miejscu zdarzenia, w którym wymagane jest udzielenie natychmiastowej pomocy.
Aktualnie nie ma regulacji prawnych, określających konieczność szkolenia w celu nabycia uprawnień do przeprowadzenia defibrylacji przy użyciu AED.
Anna Burak
Konsultant Wojewódzki
w dziedzinie pielęgniarstwa ratunkowego
dla województwa kujawsko-pomorskiego